LESS ME, MORE WE (menej seba, viac nás)

Pod týmto mottom sa v sobotu 16. júla 2022 prešli mestom v dúhovom sprievode rozmanité skupiny ľudí podporujúcich LGBT+ osoby v bavorskom Mníchove. Vďaka spolupráci s miestnym spoločenstvom Queergottesdienst boli pri tom aj naši zástupcovia. Miro a Mirka strávili v Mníchove víkend plný povzbudivých stretnutí a jedinečných zážitkov. 

25. 7. 2022

Vydali sa na cestu vlakom už v piatok ráno a až do nedele boli ubytovaní u našich nemeckých priateľov. Víkendom vrcholil v Mníchove program aktivít Christopher Street Day. To je pomenovanie používané v Nemecku pre inak globálny pojem Pride. Miro žil nejaký čas v Mníchove a tak mohol Mirke už v piatok spraviť zaujímavú prehliadku mesta a najmä teplej štvrti v Glockenbachviertel. 

Mirka: Po obede vo vyhlásenom miestnom podniku (Deutsche Eiche), kde sme si pochutili na nemeckých špecialitách, sme sa vo vstupnej hale do prislúchajúceho penziónu mohli oboznámiť aj s osobitnou históriou tohto miesta. Z fotografií a textov bolo evidentné, že život queer komunity v Mníchove je ozaj bohatý a prešiel si rôznymi fázami vývoja.

Z nasledujúcich stanovíšť teplej štvrte ma asi najviac oslovili komunitné centrá (SUB, LeZ,…), ktoré ponúkajú ľuďom veľmi pestrú paletu aktivít, podpory a priestoru na spoznávanie sa. Obchody s fetišom a špecifickým skôr gay-sortimentom (Spexter, Brunos,…) síce neboli môj šálok kávy, ale ako turistická atrakcia ma celkom pobavili. 

V sobotu bola na programe najskôr ekumenická bohoslužba – CSD Gottesdienst – v jednom z najznámejších katolíckych kostolov v Mníchove, St. Paul Kirche an der Theresienwiese. Mottom bohoslužby bolo popri Less Me, More We aj Mit Liebe, echt Stark (S láskou, skutočne silný). Miestny dúhový spevácky zbor zaujal nielen umeleckým prejavom, ale aj odkazom na prebiehajúcu vojnu v Európe cez vlastné skladby s prvkami ukrajinskej hymny v podaní ukrajinských sólistov. Zbierka z bohoslužby bola venovaná na podporu iniciatívy Munich Kyiv Queer

Miro: V kázni sa duchovná anglikánskej cirkvi zamýšľala nad biblickým textom Piesne Piesní a rôznymi druhmi a prejavmi lásky. Zaujímavé bolo jej časté používanie slova sex najmä pri rozjímaní o druhu lásky Eros. Toto slovo u nás z kazateľníc veľmi často nepočuť. Aspoň nie v zmysle, že sex je niečo dobré a nemusí slúžiť iba na reprodukciu. Zaujímavé bolo aj jej odôvodnenie, prečo je pre spojenie dvoch ľudí Agape dôležitejším druhom lásky než Eros. Podľa nej je sex ako sekundové lepidlo. Spojí ľudí síce rýchlo a pevne, ale pre skutočný láskyplný vzťah nie je postačujúci. 

Po bohoslužbe nasledoval dúhový pochod. Na štvor kilometrovej trase mestom kráčalo v sprievode 140 skupín za podpory vyše 350-tisícového publika. Miro s Mirkou rozšírili rady kresťanských LGBTIQ spoločenstiev v skupine pod číslom 43. Počas asi 4 hodín sa za pochodu mohli rozprávať nielen so zástupcami spoločenstva Queergottesdienst, ale aj iniciatív ako Maria 2.0. Účastný katolícky kňaz Wolfgang Rothe zaujal pozornosť médií, keďže v Nemecku premiérovo otvorene kráčal s kňazským kolárikom držiac dúhovú vlajku.  

Mirka: Tento rok som sa po prvýkrát zúčastnila Pridu mimo Slovenska a musím povedať, že tu vládla veľmi odlišná atmosféra. Za hlavný rozdiel považujem inklúziu, ktorú človek prežíva, keď sa ako člen menšiny delí v uliciach s majoritou o radosť z inakosti.     

Miro: Od môjho coming out-u v 2012 som pravidelným účastníkom Pride akcií na Slovensku či CSD pochodov v Nemecku. V Mníchove je to pre mňa o to výnimočnejšie, že tu môžem veľmi dobre zažívať spojenie viery v Boha s mojou homosexualitou. Vedomie, že si počas dúhovej bohoslužby môžem bez ostychu dať s iným mužom znak pokoja bozkom alebo hrdo kráčať v dúhovom sprievode osôb hrdo prezentujúcich svoju sexuálnu orientáciu či rodovú identitu so znakom kríža, je veľmi oslobodzujúce. Tento rok sa k nám v sprievode prvýkrát pridal aj katolícky kňaz v aktívnej službe, čím ma ešte viac povzbudil v snahe pracovať za skutočnú inklúziu v našich cirkvách. Už teraz sa teším na Pride akcie na Slovensku a verím, že aj u nás sa nám bude dariť spájať zdanlivo nespojiteľné.

Pri plánovaní cesty i počas celého víkendu sa Miro a Mirka mohli spoliehať na podporu miestnych, za čo sme im veľmi vďační! Ako býva na cestách zvykom, vyskytli sa aj veľmi zaujímavé náhodné stretnutia so slovenskými rodákmi a rodáčkami, žijúcimi v zahraničí. Častou témou potom bolo zdieľanie príbehov a konštatovanie, ako si na Slovensku samy vyháňame ľudí do zahraničia pre naše predsudku voči LGBT+ ľuďom. 

Prostredníctvom medzinárodnej spolupráce s členskými organizáciami v Európskom fóre LGBT kresťanských skupín sa nám darí udržiavať podnetnú výmenu poznatkov a skúseností, ktorá môže pomôcť odstraňovať tieto predsudky a robiť naše životy ešte dúhovejšími. Ak sa chcete zapojiť do tejto výmeny, pridajte sa k nám!