Svetové dni mládeže očami queer kresťanky

V priebehu prvého augustového týždňa sa v Lisabone konal najväčší festival pre mladých veriacich – Svetové dni mládeže 2023 (SDM). Účastníci mohli navštíviť rôzne omše, katechézy a jeden a pol milióna mladých ľudí sa stretlo s pápežom Františkom. Počas týždňa vzniklo Dúhové centrum, kde sa 4 dni stretávali LGBTI+ kresťania na rôznych podujatiach, ako napríklad omša pre kvír veriacich a veriace, prednášky o „homosexualite“ v Biblii s kňazom Jamesom Allisonom a ďalšie. Náš tím tvorilo 15 ľudí z Portugalska a ja. Pozrieť sa na nás prišli mnohé LGBTI+ kresťanské organizácie z iných krajín, napríklad zo Španielska (CRISMHOM), z Nemecka (Offenkatholisch) či Spojených štátov (DignityUSA).

Pokračovať v čítaní „Svetové dni mládeže očami queer kresťanky“

Obnova 2023

Počas prvého májového víkendu pripravil náš dobrovoľnícky tím spolu s českým Logos duchovnú obnovu pre LGBT+ veriace osoby z oboch krajín. Bola to akcia, ktorú sme už dlhé roky mali pravidelne v našom kalendári a prvá taká po nútenej prestávke rokov pandémie. Na naše prekvapenie však bez účastných zo Slovenska. Aj preto sme sa počas víkendu pod Hostýnom pod názvom „Vytrvalí vo viere?!“ zamýšľali obzvlášť nad situáciou LGBT+ veriacich na Slovensku.

Pokračovať v čítaní „Obnova 2023“

VYHLÁSENIE K BHD 2022

Festival Bratislavské Hanusove Dni (BHD) sa na Slovensku ujal ako každoročné stretnutie konzervatívnych kresťanských intelektuálov. Podľa ich webstránky: „chcú spájať vieru s rozumom, inšpirovať pre hľadanie Pravdy, Dobra a Krásy“. Festival organizačne zastrešuje Spoločenstvo Ladislava Hanusa, ktoré sa okrem iného podieľa na synodálnych konzultáciách v Bratislavskej arcidiecéze o spoločenstve, spoluúčasti a misii v rímskokatolíckej cirkvi.

Pokračovať v čítaní „VYHLÁSENIE K BHD 2022“

Nové logo

Konečne je to tu! Po niekoľkých dlhých mesiacoch a neúspešných pokusoch dohodnúť sa na výslednej podobe našej novej grafickej identity, sme sa rozhodli požiadať o pomoc mladých, nádejných umelcov. Našli sme ich na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave; študenti grafického dizajnu nám s dilemou pomohli a ponúkli nám svoje návrhy pre nové logo. 

Pokračovať v čítaní „Nové logo“

Zapojte sa do synodálneho procesu

Motivačný list všetkým LGBT+ katolíkom a katolíčkam v Európe

Pápež František zvolal na jeseň 2023 biskupskú synodu, aby sa pozrel na to, čo znamená „kráčať spolu“ ako Boží ľud. Jeho prvá prípravná fáza sa začala v októbri miestnou (diecéznou) fázou, ktorá sa označuje ako „konzultácia a účasť Božieho ľudu“ a bola predĺžená do polovice augusta 2022.

Pokračovať v čítaní „Zapojte sa do synodálneho procesu“

Fantastická štvorka

V živote SIGNUM nastala veľká zmena! Najnovšie tvorí jeho riadiace jadro skupina 4 členov Rady, ktorí boli zvolení členmi združenia na nedávnej členskej schôdzi. Položili sme im preto tri základné otázky. Prečítajte si, čo o sebe a svojom budúcom pôsobení prezradili.

Pokračovať v čítaní „Fantastická štvorka“