Vianočná besiedka queerGottesdienst v Mníchove

Spoločenstvo queerGottesdienst („zvláštne bohoslužby“) v Mníchove už 16 rokov spája miestnych LGBT+ kresťanských veriacich a organizuje každú druhú nedeľu v mesiaci bohoslužby podľa rímsko-katolíckej liturgie.

23. 12. 2018

Na queerGottesdienst omšu z 2. adventnej nedele a s ňou spojenú predvianočnú besiedku sme boli pozvaní aj my z GCS. Počas víkendu sme si teda vychutnávali tradičnú bavorskú predvianočnú atmosféru, ale aj čo-to z miestnej teplej scény. Miestny Pink Christmas trh bol v piatok večer pre nás preplnený, a tak sme sa spoznávali s miestnymi v neďalekom gej bare. Počas soboty sme si dali túru v blízkom predhorí Álp a večer len relaxačne popíjali vínko na rozprávkových trhoch v centre mesta. V nedeľu sme už skoro popoludní začali s prípravou besiedky. Omša queerGottesdienst sa slávi v nádhernom neogotickom kostole St. Paul pri Theresienwiese (na Theresienwiese sa usporadúva Oktoberfest) a besiedka sa robila na miestnej fare.

Pre nás Slovákov je slávenie rímskokatolíckej omše s požehnaním miestnej diecézy v jednom z najznámejších chrámov v meste stále iba sen. O to viac sme si cenili povzbudivé slová celebrujúceho kňaza, ktorý slávil eucharistiu na oltári skrášlenom dúhovou vlajkou. K družnej atmosfére malej komunity zhruba 50 veriacich, zväčša mužov, prispieva aj vrúcny znak pokoja hneď na začiatku či prijímanie pod oboma spôsobmi. Organizačnú i obsahovú prípravu omší preberajú dobrovoľníci z komunity a konečnú podobu si zväčša dohodnú s celebrantom na spoločnom stretnutí pár dní pred bohoslužbou. Momentálne vypomáhajú komunite traja katolícki kňazi a slávia omše v dohodnutých mesiacoch. Asi tak raz do roka sa stane, že kňaz v danú nedeľu predsa len nemôže a tak si komunita odslúži sama bohoslužbu slova s rozdávaním Eucharistie. Mnohí účastníci sú zamestnancami cirkvi, a tak majú dobré predpoklady či skúsenosti na to, aby pre komunitu takúto bohoslužbu odslúžili.

Na predvianočnej besiedke po omši sme mali možnosť dozvedieť sa o mnohých veciach zo života tohto spoločenstva, ale aj zo života mnohých pravidelných účastníkov týchto omší. Veľký úspech mali najmä pollitrovky so slivkou či marhuľou – tento tekutý dar, prinesený zo Slovenska, nemeckí veriaci veľmi ocenili.

Vďaka členstvu GayChristians v Európskom Fóre či GNRC máme možnosť spoznávať rôzne kresťanské LGBT+ spoločenstvá, a tak nájsť povzbudenie jednotlivo osobne, ale aj ako spoločenstvo. Ja osobne cítim, že moje členstvo v GCS či v queerGottesdienst je pre mňa veľkým požehnaním, a preto sa teším na ďalšie medzinárodné stretnutia.